Nový indukční průtokoměr FPI-Mag: Bezkonkurenčně nízké náklady instalace

HENNLICH uvádí na evropský trh novinku amerického výrobce McCrometer indukční průtokoměr FPI-Mag. Průtokoměr s bezkonkurenčně nízkými náklady instalace je nyní certifikovaný pro evropský trh s Prohlášením o shodě.

Zásuvná sonda FPI-Mag se skládá ze soustavy elektrod měřících průtok jednotlivě podél celé délky sondy. Díky této konstrukci dosahuje FPI-Mag přesnosti až 0,5% z měřené hodnoty. Průtokoměr dosahuje také bezkonkurenčně nejnižší cenu montáže v porovnání k dosažené přesnosti měření a požadovaným rovným úsekům potrubí než u ostatních typů měření. Další výhodou je, že montáž průtokoměru může probíhat bez přerušení provozu. Zásuvná sonda FPI-Mag je vhodná do potrubí o rozměrech DN100 až DN1800.

FPI-Mag je jiný

Indukční průtokoměryve formě zásuvných sond nabízí řada evropských výrobců. Jde o průtokoměry vybavené jedinou měřící elektrodou a dosahující přesnosti cca +/-5%. U těchto typů průtokoměrů, podobně jako u ultrazvukových příložných průtokoměrů, je kladen důraz na dodržení rovných úseků v řádu desetinásobků průměru potrubí. FPI-Mag vyžaduje pro přesnost až 0,5% z měřené hodnoty rovné úseky potrubí obvyklé u in-line indukčních průtokoměrů tj. 5xDN před průtokoměrem a 2xDN za průtokoměrem. Vyrábí se ve variantách jednosměrného nebo obousměrného měření průtoku. Možnosti výstupního signálu 4-20mA, HART, Modbus.


 „Obvykle je při instalaci měřidel průtoku řešena dosahovaná přesnost a zapomíná se na dodržení rovných úseků. U měření potrubí o velkých průměrech jsou důležitým parametrem rozhodujícím o výběru měřidla celkové finanční náklady na pořízení a na instalaci,“ říká Václav Patrovský, produktový manažer pro měřící techniku divize Meres firmy HENNLICH. U průtokoměru FPI-Mag je bezkonkurenčně nejnižší cena montáže v porovnání k dosažené přesnosti měření a požadovaným rovným úsekům potrubí než u ostatních typů měření, indukčního nebo ultrazvukového principu. Navíc montáž průtokoměru může probíhat bez přerušení provozu!

Typické aplikace FPI-Mag jsou vodárenství, energetika, papírenství, petrochemie. Průtokoměr je od výrobce dodán zkalibrovaný. „Není proto nutná kalibrace v provozu,“ dodává Václav Patrovský.
Součástí dodávky průtokoměru je kabeláž s konektory (IP68) mezi sondou a elektronickou jednotkou a sestava s kulovým ventilem pro montáž do potrubí za provozu.

Parametry průtokoměru:
Délka sondy:
typicky 10cm (4" DN100) až 180cm (72" DN1800), (78" až 138" DN3500 na poptávku)

Rozsah měření rychlost proudění 0,1 m/sek až 10 m/sek

Přesnost:
+/-0,5% z měřené hodnoty (Rychlost proudění > 30cm / sek.),
+/-1,0% z měřené hodnoty (10 cm/sek. < Rychlost proudění < 30cm/sek.)

Rozsah teploty media:
-10°C..+77°C  (14°F .. 170°F)

Rozsah provozního tlaku:
až 13,8 bar (200 psi)

Procesní připojení:
BSP 2" mosaz

El. vodivost media:

min 5 uS/cm

Krytí:
sonda IP68, elektronika IP67


Sonda s ventilem a závitovými tyčemi pro montáž za provozu

Souprava FPI-X pro extrémní turbulentní proudění

Princip měření FPI-Mag s vícenásobným počtem elektrod